Kiedy należy wezwać pomoc drogową?
Awaria pojazdu w czasie podróży to bardzo stresująca sytuacja dla kierowcy. Na szczęście, nie wszystkie usterki wiążą się z koniecznością odholowania samochodu do warsztatu. W wielu przypadkach auto można naprawić na drodze.
Jak zachować się w przypadku awarii?
Unieruchomienie pojazdu to duży stres dla kierowcy. Niektórzy od razu decydują się na wezwanie pomocy drogowej, inni próbują samodzielnie wyeliminować usterkę. Jeżeli twój samochód odmówi posłuszeństwa, pamiętaj, aby nie popełniać tych błędów:
- Dolewanie oleju
Jeżeli na desce rozdzielczej zapali się lampka informująca o problemach ze smarowaniem, nie sięgaj od razu po olej. Odczekaj kilkanaście minut, aż silnik wystygnie i jeszcze raz skontroluj poziom oleju. Nadmiar cieczy może być groźniejszy niż jej niski poziom.
- Kontrolki
Jeżeli na desce rozdzielczej zapaliły się żółte kontrolki, Nie oznacza to, że kierowca powinien przerwać podróż. Żółta sygnalizacja ma charakter informacyjny i wskazuje, że pojawił się problem, z którym w niedługim czasie należy zgłosić się do serwisu. Poważne kłopoty sygnalizowane są kontrolkami czerwonymi i komunikatami na wyświetlaczu. W przypadku pojawienia się takich sygnałów należy czym prędzej zjechać na pobocze i wezwać pomoc drogową.
- Rozładowanie akumulatora
Kierowcy bardzo często podejmują liczne próby uruchomienia silnika. To naturalne zachowanie, ale niestety bardzo szkodliwe dla auta – gwałtowne i długotrwałe kręcenie rozrusznikiem poskutkuje jego szybszym przegrzaniem i doprowadzi do rozładowania akumulatora.
- Elektryka
Nowoczesne auta posiadają zwiększoną liczbę odbiorników prądu, przez co jeden bezpiecznik zabezpiecza kilka obwodów. Wyjmując jeden, można naruszyć stabilność pozostałych podzespołów.
Jeżeli auto nie reaguje na komendy, kierowca ma trudności z uruchomieniem silnika, a na desce rozdzielczej pojawiają się nietypowe sygnały, nie warto próbować naprawiać auta na własną rękę. W takim wypadku o wiele rozsądniej szum rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pomocy drogowej, a w przypadku poważniejszych awarii odholowanie auta do warsztatu.